Pro mladé žadatele mají být hypotéky dostupnější

Finanční poradenství Refico dostupnější hypotéky

Úrokové sazby hypoték v květnu 2019 činí cca 2,9% poté, co Česká národní banka začátkem měsíce klíčovou sazbu navýšila na hodnotu 2%. Podle vyjádření odborníků pravděpodobně dále porostou.

Ministerstvo financí chystá v době stále většího nedostatku cenově dostupných bytů řešení, které by usnadnilo cestu k vlastnímu bydlení pro lidi mladší 36let. Jednalo by se o zmírnění pravidel při vyřizování hypoték oproti starším žadatelům o hypotéku.

Na trhu hypoték se toho v posledních letech mnoho změnilo. Bylo standardní mít stoprocentní hypotéku na celou hodnotu nemovitost, úrokové sazby začínaly jedničkou a taktéž nebylo nutné dokládat příjmy v některých případech.

Mnoho z toho již dnes neplatí. Úrokové sazby stále rostou a regulace ze strany ČNB dostupnost hypoték razantně omezila. Připravovaná novela by tak mohla lidem do 36 let věku alespoň trochu ulevit.

Hypotéka ve vztahu k ceně nemovitosti by se mohla zvýšit o 10 procentních bodů nad aktuální hranice, což y v praxi znamenalo návrat k možnosti získat stoprocentní hypotéku. Poměr mezi splátkami a příjmy by mohl být až 50 procent. Výše úvěru by mohla dosáhnout až desetinásobku ročních příjmů.

Nově zavedená pravidla u hypoték z podzimu 2018 část ekonomů kritizovala a upozorňovala, že lidé s průměrnými příjmy nedosáhnou na vlastní bydlení. A to především v největších městech, kde byty v posledních letech výrazně podražily.